Auta z USA cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród polskich kierowców. Dlatego też import samochodów z Stanów Zjednoczonych to świetna okazja, by nabyć wyjątkowe i często nieosiągalne na rodzimym rynku modele. W ten sposób można również znaleźć bardziej atrakcyjne cenowo egzemplarze popularnych aut. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup samochodu zza oceanu, warto zapoznać się z procedurami i przepisami, aby sprowadzenie auta przebiegło zgodnie z prawem.

Transport samochodu do Polski

Bardzo istotna jest organizacja transportu auta do Polski. Najczęściej sposób przewozu uzależniony jest od lokalizacji samochodu w Stanach Zjednoczonych. W przypadku aut z wschodniego wybrzeża często wykorzystuje się transport morski, który trwa średnio 3–4 tygodnie. Natomiast dla samochodów z zachodniego wybrzeża USA warto rozważyć również transport lotniczy, który choć droższy, znacznie skróci czas oczekiwania na auto.

Opłaty celne i rejestracja pojazdu

Przy imporcie samochodów z USA nie można zapomnieć o opłatach celnych, akcyzie oraz podatku VAT. Wszystkie te należności muszą być uregulowane przed odbiorem auta w Polsce. Opłaty celne wynoszą 10% wartości pojazdu, a akcyza obliczana jest na podstawie pojemności silnika oraz wieku auta – im większa pojemność i starszy pojazd, tym wyższa stawka. Z kolei podatek VAT wynosi 23%. Ostatnim krokiem w sprowadzaniu auta z USA jest jego rejestracja w Polsce. Aby to zrobić, należy zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji wraz z kompletem dokumentów, takich jak oryginalny tytuł własności pojazdu (tzw. title), faktura zakupu, dowód zapłaty opłat celnych i podatkowych oraz tłumaczenia przysięgłe dokumentacji. Ponadto wymagane jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC oraz przeprowadzenie badania technicznego pojazdu.

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mateusz Kornaszewski - MattyUSA

Adres

Wojbórz 172

57-300 Wojbórz

Kontakt

tel.: 725 292 151